Először is nagyon fontos, hogy a gyereknek legalább két pár benti és két pár kinti cipője legyen, hogy mindig legyen ideje kiszáradni az éppen kitisztítottnak. Biztosan észrevettétek, hogy még a szandálokba is könnyen „beleizzad” a lábuk, és a talpbélés megfogja a zoknit vagy harisnyát. Ez elkerülhető, ha két pár szandit/cipőt használtok felváltva.
A gyerekcipőket használat előtt érdemes befújni impregnáló spray-vel, így nő a víz és szennyeződés-taszító képességük. Nagyon fontos, hogy a port és a sarat megszáradásuk után sárkefével dörzsöljétek le a felső és alsórészről is, nem pedig vizes ruhával vagy szivaccsal már a hazaérkezéskor! Közvetlenül fűtőtesten, vagy alatta ne szárítsátok ki a nedves gyerekcipőket, hanem hagyjátok a szoba hőmérsékletén megszáradni.
Bőrből készült gyerekcipők ápolása
Ha már nincs a cipőn por és sár, akkor érdemes a bőr típusának megfelelő ápolót használni:
Műbőr gyerekcipők ápolása
Használat után mosószer nélküli vízzel mossátok le a szennyeződéseket és puha ronggyal töröljétek szárazra. Cipőkrémet nem kell használni.
Textil gyerekcipők tisztítása
A piciknek készült textil talpú és textil felsőrészes mamuszokat, kocsicipőket nyugodtan mossátok ki mosógépben; amelyek viszont textil felsőrészből és gumitalpból állnak (pl. tornacipő), ott a talpat mosószeres vízzel tisztítsátok, a felsőrész szennyeződéseit pedig mosószeres szivaccsal dörzsöljétek be. Ha nagyon piszkos, akkor a benedvesített felsőrészt mosószeres, puha szőrű körömkefével is át lehet dörzsölni óvatosan.