Amikor egy baba feláll, aztán megteszi az első lépéseket még csak kapaszkodva, akkor (is) hatalmas az örömünk, hát még amikor önállóan elindul. Vannak, akik már a baba felállásakor, vannak akik a baba elindulásakor vásárolják meg az első pár cipőt. De mikor, milyen típusú cipőt érdemes venni a parányi lábakra? Egyáltalán kell cipő a babalábra, amikor még nem indul el önállóan? Bőrtalpú vagy merevtalpú legyen? Ebben a cikkben választ kaphattok ezekre a kérdésekre és bemutatok egy kiscipőt, ami megoldást nyújthat az egyik problémára.
Mit kell tudni a babák lábáról?
A baba talpát vastag zsírpárna borítja, lapos, és a láb boltozatai még nem alakultak ki. A baba lábujjaival is képes fogni, mozgatásukkal pedig a láb izomzatát erősíti. A láb boltozata pedig a járás folyamán alakul majd ki, a lábizmok működése segítségével. Fontos a sarok helyzete: az egészséges lábú kisbaba sarka állás-járáskezdéskor középállásban van és a talpa még egész felületével támaszkodik a talpon. A járás kezdeti időszakában viszont még gyakori, hogy a sarok befelé fordul, de ez nem probléma, nem kell kezelni. Amit érdemes tennetek: rendszeres mozgás, lábtorna (már járni tudó babánál), minél több mezítláb járatás a szabadban(!) és a megfelelő babacipő megvásárlása. Hogyan lehet megalapozni babakorban a problémamentes felnőttkori lábfejet? Itt elolvashatjátok->->->
Mikor vegyük meg az első babacipőt?
Ez egy nagyon fontos kérdés, minden szülő elgondolkodik rajta egyszer biztosan. Korábban már írtam erről egy cikket, amelyből a legfontosabb részt ismét szeretném kihangsúlyozni: Az első babacipőt – ami már alkalmas az utcai használatra – csak akkor szükséges beszerezni, amikor a baba ÖNÁLLÓAN, stabilan jár! Ha még mászik, aztán föláll, kapaszkodva lépeget egy kicsit, leül, megint mászik, tesz néhány lépést, visszahuppan – ekkor még inkább akadályozza a mozgásban egy merev talpú cipő vagy szandi, mintsem segítené. Tehát ilyenkor tökéletes megoldási lehetőség a lábának egy vastagabb zokni (szőnyeges lakásban) vagy vastagabb, csúszásgátlós talpú zokni illetve a puhatalpú bőrmamusz zoknival (járólapos lakásban).
Mire figyeljetek a „puhatalpú” bőrmamusz vásárlásakor?
A legtöbb bőrmamusz felsőrésze és a talpa is szarvasmarhabőrből készül, ami nagyon jól szellőzik. Olyat vásároljatok, ahol a gyártó feltünteti, hogy a bőr európai országból származik, vagy megfelel az EU követelményeinek (sajnos nagyon sok gyártó silány minőségű bőrt használ, amelynél még a festés sem tartós, ilyenkor lehet látni, hogy a gyerek zoknija vagy lábfeje „színes”). Ezeket a cipőket babakocsis utazáskor, illetve lakásban érdemes használni, mert általában egy rétegű bőr a talpuk, ami nem tudja megvédeni a parányi talpakat a sérülésektől és a hidegtől. Van viszont egy kivétel…
…a Liliputi PUHAtalpú babacipő!
A kisfiam Kán, éppen a mászós-felállós-kapaszkodva lépegetős korba került, és mivel ebben a mozgásfejlődési fázisban még nem szükséges gumitalpú cipő (észrevettétek, hogy mászáskor például nagyon zavarja a lábukat, ha merev orrú cipő van rajtuk, mert nem simul a lábfejük a talajra?), ezért keresgéltem bőrtalpú megoldást és így találtam rá a Liliputi babacipőkre.
Az már elsőre megtetszett, hogy Magyarországon, egy kis őrségi manufaktúrában készítik őket (nekem ezek az értékek azért fontosak, mert a végzettségem szerint cipőtervező és készítő vagyok, így mindig örömmel tölt el, ha találok ezzel foglalkozó kis cégeket!), EU szabványok által elfogadott bőrökből.
Bevallom őszintén, hogy a „puhatalpú cipőcskéket” mindig csak zoknihelyettesítőknek tartottam és bőrtalpú mamuszoknak neveztem, mert egy hideg, járólapos burkolatú lakásban (mint a miénk), vagy esetleg a szabadban nem sok védelmet nyújtanak a talpnak és felvéve egyáltalán nem puha hatásúak. A vékony bőrtalp nem is tud úgy szigetelni, mint egy hajlékony gumitalp, kivéve, ha a bőrtalp nem 1rétegű. És itt jön be egy újabb pluszpont a Liliputinak, ugyanis az általuk készített PUHAtalpúak 3rétegű talppal készülnek: a bőrbélés és a hasított bőrtalp között van egy 3 mm vastagságú szivacsréteg is! Ezáltal tényleg puhatalpú a cipőcske és még a hideg talajtól is védi a babalábakat, így zokni nélkül is viselhető! (Akinek járólapos a lakása: amíg a baba csak gyakorolja a felállást és a lépegetést, addig egy kicsit csúszik a cipő talpa a talajon, aztán mikor már rutinosabb lesz a bébi, akkor erősebben tartja a lábait és nem csúsznak majd szét.)
Könnyű föl és levenni?
A gyerekek nagy felfedezők, először levenni tanulják meg a rajtuk elérhető távolságban lévő ruhákat, cipőket. Mivel Kán a szandált próbálta – ami fazonjából adódóan tépőzárasan záródik -, rögtön el is kezdett kísérletezni a tépőzárral, de csak odáig jutott, hogy ki-be nyitogatta a pántot, le nem vette. Ez valószínűleg a bokarészen lévő gumírozásnak köszönhető. Fölvenni nagyon egyszerű, a gumis bokarészt könnyen ki tudjuk tágítani a baba lábfejméretére.
Ha már szandál, akkor a melegben szellőzzön is a láb!
Mivel a bőrtalp nagyon jól szellőzik, kipróbáltam, hogy Kánra zokni nélkül adtam rá a Liliputi szandit (babakocsiban ült, illetve füves részen lépegetett kapaszkodva) és a 25 fokos hőmérséklet ellenére sem izzadt bele a lába! Összességében nagyon elégedett vagyok – és úgy látom a kisfiam is – a Liliputi szandállal, nagyon jó színkombinációkban kapható fiúknak, lányoknak egyaránt, és tetszik, hogy a talp színe harmonizál a felsőrész színével is. Azoknak a babáknak tökéletes benti és (homokos vagy füves talajon) kinti viselet, akik a felállásnál és a kapaszkodva lépegetésnél tartanak, vagy még nem járnak magabiztosan, illetve babakocsiban szuper kocsicipő minden korosztálynak.
A Liliputi szandál ára: 5190 Ft
Kapható: http://www.liliputi.hu/puhatalpu-cipo
(Mivel a MammBa PróBa olyan termékek, szolgáltatások tesztelésére jött létre, amelyek babáknak vagy mamáknak készülnek és a fő szempont, hogy praktikusak legyenek, ezért ez alapján végzem a teszteket. Az általam bemutatott termék vagy szolgáltatás értékelése a saját véleményem, észrevételeim alapján készült!)
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: