Pólyás baba…ez egy gyakori kifejezés a pici babákra, még ha nem is viselnek pólyát. A pólyázásnak több száz éves hagyománya van, a hazai kórházakban a mai napig pólyát (angol pólyát) adnak az újszülöttekre, miután kibújtak Anya pocakjából. Mire jó a pólyázás? Érdemes pólyát vásárolni a babának? És mi az a bugyolálás vagy „babacsomagolás”?
Kezdjük is egy feladattal: fogj egy papírt és egy ceruzát, rajzolni fogunk! (Ha nem tartod magad jó rajzolónak, akkor csak firkálj, nem gond!:))
Rajzold le egy csecsemő fejét!
De tényleg rajzold le, megvárom! 😉
Rajzoltál neki egy kis hajtincset a feje tetejére vagy cumit a szájába?
Esetleg cumi helyett mosolyra vagy sírásra görbülő szájat rajzoltál?
Oké, most folytassuk: rajzolj neki testet is! (rajzolhatod rögtön ruhával is, ha úgy jut eszedbe!)
Gyerünk, ez nem egy nehéz feladat! 🙂
Milyen ruhát rajzoltál neki? Csak egy pelust esetleg bodyt?
Vagy csak nem pólyát?
Gólyát nem képzeltél el mellé véletlenül? 🙂
Igen, ezek a sztereotípiák bennünk élnek, hiszen a legtöbb babatermékkel foglalkozó cég ültette belénk: a feje tetején égnek álló hajtincses, bepólyázott kisbabás rajzokat mindenki jól ismeri, ha csak a babatermékek logóira ránéz.
És itt kanyarodnék vissza a pólyázáshoz, hiszen nem véletlen, hogy így ábrázolják az újszülötteket: a pólyázás hagyománya még az ősidőkre nyúlik vissza, amikor az Anyák mereven körbetekerték a gyereküket és a hátukon vitték. „Egymástól függetlenül sok kultúra alkalmazta a pólyázást, mert melegen tartja a babát, ugyanakkor merevíti a testét, és megvédi őt. A 14-16. században, Angliában fejétől a talpáig merevre bepólyázták a babákat 8-9 hónapos korukig, hogy biztosítsák, hogy nem lesz fizikai deformitásuk.
A pólya megítélése a 17. században kezdett megváltozni, ekkor sokan szólaltak fel az efféle erősen korlátozó pólyázás ellen.
Ennek hatása csak jóval később következett, a 19. században sokkal lazábban kezdtek a nők pólyázni, így már tudták a babák kezeiket lábaikat enyhén mozgatni.
Napjainkban ez a kis ideig hanyagolt praktika teljesen átalakult formában újra kezd népszerű lenni, mert használatával a babák nyugodtabbak lesznek, a szülők pedig fellélegezhetnek kicsit.” (forrás: bugyola.hu)
Ha belegondoltok, akkor a baba az anyaméhben egy szűk kis helyen élt 9 hónapon át és ebből a kellemes közegből hirtelen kikerül a nagyvilágba, ahol minden olyan tágas. A pólyát arra a célra találták ki, hogy az újszülöttnek ne legyen olyan hirtelen a váltás a két közeg között, ezért egy anyaggal körbetekerték, ami jó meleget biztosított és védelmet nyújtott.
Manapság a klasszikus értelemben vett merev pólyázást már nem alkalmazzák, mert az orvosok megerősítették, hogy a baba lábainak szoros bepólyázása elősegíti a rendellenes csípőfejlődést. Ha viszont a lábaknak teret enged a pólya, akkor nagyon előnyös hatásokat tapasztalhatunk például:
– a pólyás baba nyugodtabban és hosszabb ideig alszik
– a pólya melegen tartja és nincs szükség takaróra
– a bepólyázott baba nem riad föl a testének összerándulásira, karjai még koordinálatlan megmozdulásaira
– a pólyás baba kevesebbet sír
– a pólyába csomagolt babát könnyebb tartani a szoptatásnál
– koraszülött babák fejlődésénél
Fontos információk a pólyák használatáról:
– az újszülött megszületésétől maximum 3 hónapos koráig ajánlott, amíg a baba amúgy sem mozogna sokat! (de ez babafüggő, mert lehet, hogy már 1 hónapos korában nem viseli el a pólyázást)
– a pólyák mindegyik típusában hanyatt kell a babát altatni (vagy esetleg az oldalán)
– ha lázas beteg a baba, akkor nem szabad pólyázni
Akkor nézzük, milyen pólyákat lehet vásárolni:
Angol pólya
Ez az, amit a kórházban ráadnak a babákra a megszületésük után. Ez egy téglalap alakú, egyik végén megkötős pamut anyagból készült ujjatlan pólya, ami a hálózsákhoz hasonlítható, csak ezt meg kell kötni a babán – ezzel állítható a mérete -, nem pedig patenttal vagy cipzárral záródik. Alváshoz kényelmes viselet a babának, ebben viszont szabadon mozoghat a keze és a lába.
Klasszikus pólya
Ez két részből áll: egy pólyahuzatból
és egy pólyabetétből
A pólyabetét egy puha, szivacshoz hasonló betét, ebbe kerül a baba és rá kell húzni még egy általában díszesebb huzatot, ami megkötős. A baba kezei itt a pólyán belül vannak.
Kókuszpólya
Ez egy négyzet alakú anyag, amibe kókuszbetétet lehet tenni, így ad támaszt a babának. Kezdetben pólyaként, később a kókuszbetét kiszedésével takaróként is használható.
Bugyoláló vagy pólyazsák
A pólyázás manapság legismertebb és legkedveltebb kelléke. Ezekkel a babát egészen a nyakáig be lehet bugyolálni, általában patenttel vagy tépőzárral záródik és könnyű a használata. A babának csak a felsőteste van szorosan, a lábai terpesztartásba tudnak kerülni, így a csípő rendellenességek kialakulásának veszélye nem áll fenn.
Összességében elmondható, hogy ha szeretnétek kipróbálni a pólyázást, vagy a bugyolálást, akkor azt érdemes már a kórházban elkezdeni és aztán figyelni a baba jelzéseit ezzel kapcsolatosan.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: