“A halloween ősi kelta hagyományokból kialakult ünnep, amit elsősorban az angolszász országokban tartanak meg, bár mára már az egész világon elterjedt. A boszorkányok, kísértetek és egyéb szellemek ünnepe, melyben összemosódott a római Pomona-nap, a kelta samhain ünnep és a keresztény halottak napja. Október 31-én tartják.” (Forrás: Wikipédia)
A kelták az újévet november 1-jén ünnepelték és úgy hitték, hogy ezen az éjszakán “az elmúlt évben meghaltak lelkei összezavarhatják az élők életét, mivel a lelkek ezen az éjjel vándorolnak a holtak birodalmába.” Október 31-én a kelta papok termény és állatáldozatokat mutattak a gonosz állatfiguráknak öltözött rossz lelkeknek, hogy elűzzék őket. Az első halloween fesztivál pedig november 1-jén kezdődött, hiszen az előző nap eseményeinek köszönhetően az emberek állatbőrökbe bújtak és ünnepeltek. Mivel a rómaiak elfoglalták később a kelta területeket, ezért a saját ünnepeiket vegyítették halloween-nel: a holtak emléknapját (ezért van a halottakra emlékezés a kereszténységnél) és a Pomona-napot (ennek köszönhető az alma szimbólum halloweenkor).
A legismertebb halloween-jelkép a világító töklámpás és az Egyesült Államokban a legnépszerűbb a jelmezbe öltözött gyerekek házról-házra járása, édességgyűjtés céljából. Ilyenkor becsöngetnek és megkérdezik, hogy “Trick or Treat!” azaz “Cukrot vagy csínyt!” választhat az ajtónyitó, de általában nem kell csínyt tenniük, mert megkapják az édességet. A jelmezek kiválasztása halloweenkor nagyon nagy szerepet kap, már az egész kisbabákat is beöltöztetik.
Mivel a beöltözés még arra az időre nyúlik vissza, amikor az emberek állatbőrbe bújva ünnepeltek, ezért a legkedveltebbek az állatos jelmezek:
Aztán az elmaradhatatlan “tökös” hangulatúak:
Az ételes témájúak:
És a tárgyak, filmszereplők, ismert emberek életre keltői:
Akkor jelmezgyártásra föl, és irány Halloween éjszakája vagy majd a farsangi bál!