A kórházból való hazatérés után feleszmélünk, hogy mostantól mindent nekünk kell megoldani a babával kapcsolatban. Nincsenek ott a csecsemőgondozók, akiktől bármit meg lehet kérdezni, jobb esetben az elején segít egy tapasztalt Nagymama vagy egy Testvér, esetleg a védőnő, de a hétköznapokban egyedül kell ellátnunk gyermekünket. Ott fekszik a pelenkázón az a pici emberke, akit mindentől óvunk, hát még attól, hogy esetleg megrántsuk a karját vagy a lábát, mert nem megy bele rögtön a hosszú ujjú body-ba, vagy a rugdalózóba. A szoptatásról, köldökápolásról, pelenkázásról információk hada talál meg bennünket – főleg első gyerekes Anyaként -, de arról, hogy a baba öltöztetésének és vetkőztetésének mi a leggyorsabb és legkíméletesebb módja, keveset lehet olvasni. Pedig köztudottan ez a két dolog a baba által nem kedvelt tevékenységek közé tartozik.
Legyen ez is egy játék!
A baba öltöztetése és vetkőztetése jó alkalom arra, hogy a baba ismerkedjen a saját testével valamint Anyával, Apával is még közelebb kerüljenek egymáshoz, hiszen ilyenkor elengedhetetlen a testi kontaktus. Fontos, hogy a szülő ekkor nyugalmat árasszon magából és kiváló alkalom ilyenkor mondókákat mondani vagy énekelni. Ezáltal egy napi rutint képez a babánál ez a cselekvés, így egy idő után mind az öltöztetést, mind pedig a vetkőztetést kellemes élményként éli meg.
A szobának legyen állandó hőmérséklete (21 fok az ideális)
A baba alapvetően nem szereti, ha a bőrét hideg éri, ezért az öltöztetést/vetkőztetést nagyon gyorsan csináljátok, és amíg az elején ez lassabban megy, addig mindenképpen takarjátok be a baba meztelen testét egy pelenkával. Fürdetéshez legalább 23 fok legyen a helyiségben, ahol a fürdés zajlik.
Minél kevesebbet emelgessétek fel-le a pelenkázón
Mielőtt a babát öltöztetni/vetkőztetni kezditek, készítsétek elő a ráadni kívánt ruhákat, és amit lehet, tegyetek a pelenkázóra. Például: pelenkázás után emeljétek föl a babát, és a rugdalózót szétnyitva, kisimítva tegyétek a pelenkázóra, majd erre fektessétek vissza a picit és adjátok rá a body-t, így nem kell majd újra felemelni, hogy alácsúsztassátok.
A ráadni/levenni kívánt ruha ne érjen az arcához
Ez ugyanis felizgatja a babát, ezért sír ha végigsúrolja az arcát egy body, vagy egy trikó.
Mindig a ruhát húzzátok, ne a babát!
Mivel könnyen hajlanak a baba kezei/lábai, ezért előfordulhat, hogy az ő végtagjait próbáljátok a ruhához igazítani, ezt viszont a baba sírással viszonozza. A babaruhák általában pamutból készülnek, ezért ezeket a mozdulatokat ki kell bírniuk.
A praktikus és gyors öltöztetés sorrendje
A rugdalózó feladásakor fontos, hogy legyen előkészítve a ruha már a baba alatt és mindig a ruhát húzzuk a baba végtagjaihoz.
A praktikus és gyors vetkőztetés sorrendje
A rugdalózó levételénél fontos, hogy a kinyitása után először a baba lábait – a bokáknál fogva – húzzuk ki a ruhából, majd a karokat – a könyököknél fogva –, és célszerű a body levétele után kivenni a baba alól a rugit: picit az egyik, majd a másik oldalára görgetve könnyen kihúzható.
Frida szemeiből olvastam:
„Na tessék, egy újabb ruhadarab, amit még nem láttam! Narancssárga meg zöld, tetszik! Anya is örül, mosolyog, nagyon tetszik neki is. Akkor én is mosolygok. Jár a lábam, meg a kezem is. Hopsz, ezt beütöttem, kemény ez a pelenkázó. Na nézzük ezt az új ruhát. Látom, ahogy csúszik le a narancssárga az arcomon és „Kukucs!” mondja Anya, már látom is őt. Hehe, hehe. Megfogja a karomat, aúú, ez egy kicsit fáj, na neee, ehe-ehe, Anyaaa! Végre a ruhát húzza és nem engem! Huhh, ez sikerült, csak itt az ujjánál nem megy át az egyik ujjam az ötből. Majd Anya segít, na, kint is van. Most jöhet a másik karom is, hopp, ez gyorsan ment. Anya bepatentolja a nyakánál, csak, aúúú, veee-veee, ez a hajam volt! De már hallom is Anyát, aki mosolyogva mondja: „A papucs fölfutott a fára, bent se volt Kitikati lába…” hehe-hehe, ez tetszik, meg közben, hehe, Anya csikiz is. Mégiscsak jó móka ez az öltözködés!”